Import i eksport towaru – definicja
Import to pojęcie z prawa podatkowego (ustawa o podatku VAT i ustawa o podatku akcyzowym). Oznacza przywóz towarów z państwa trzeciego (np. Chin, Indii, USA itp.) do Unii Europejskiej.
Z kolei w prawie celnym używa się pojęcia procedury przywozowe, które to pojęcie jest powiązane z importem.
Import towarów może mieć różną lokalizację. Miejscem importu jest państwo UE, w którym towary:
- znajdują się w momencie ich dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii,
- przestają podlegać procedurom specjalnym (skład celny, uszlachetnianie czynne, odprawa czasowa, tranzyt).
Na przykład: Jeśli przywozisz towary z USA przez port w Hamburgu, możesz rozpocząć tam procedurę tranzytu (tzw. T1) i zakończyć ją w kraju. Miejscem importu jest wtedy Polska, gdzie płacisz z tego tytułu podatki i cło.
Eksport to inaczej wywóz krajowych dóbr materialnych i towarów poza granicę Unii Europejskiej. Jest przeciwieństwem importu. Wywóz towaru w przypadku eksportu bezpośredniego musi być dokonany przez dostawcę, lub przez nabywcę poza terytorium kraju. Miejscem opodatkowania przy eksporcie będzie kraj, do którego importowany jest towar. Innymi słowy, kraj przeznaczony do eksportu.
W przypadku eksportu odprawa celna towarów przebiega w następujący sposób:
- zgłoszenie towaru do procedury wywozu przez eksportera
- przyjęcie zgłoszenia celnego wywozowego przez urząd celno-skarbowy i zwrotne przesłanie numeru ewidencyjnego operacji wywozowej
- zwolnienie towarów po kontroli do procedury wywozu oraz generowanie Wywozowego Dokumentu Towarzyszącego – tak zwany EAD
- udzielenie zgody przez urząd celno-skarbowy na opuszczenie przez towar unijnego obszaru celnego oraz zwolnienie towaru w systemie.
Rejestracja w PUESC i uzyskanie numeru EORI
Jeżeli zamierzasz przemieszczać towary przez granicę EU, jesteś zobowiązany przedstawiać towary do odprawy celnej wraz z właściwą dokumentacją.
Żeby przedstawić towary do odprawy celnej, musisz zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC i złożyć wniosek o uzyskanie numeru EORI. Więcej na ten temat, oraz informację o tym jak możemy Ci pomóc w uzyskaniu numeru EORI znajdziesz w tym artykule.
Przedsiębiorcy mogą mieć tylko jeden numer EORI w całej Unii Europejskiej.
Odprawa celna towarów
Do odprawy celnej importowej towarów wymagane są następujące dokumenty:
- aktualne dokumenty rejestrowe firmy,
- zgłoszenie celne SAD,
- faktura od kontrahenta z zagranicy (celem ustalenia wartości celnej towarów) zawierająca:
- nazwę i adres podmiotu wystawiającego dokument sprzedaży
- nazwę i adres podmiotu nabywającego towar
- nazwę i adres odbiorcy jeśli podmiot nabywający nie jest odbiorcą
- rodzaj towaru i ilość towaru, cenę jednostkową oraz wartość wyrażoną wyrażoną w walucie wymienialnej
- kraj pochodzenia towaru
- warunki dostawy
- w przypadku braku faktury – faktura pro forma oraz (dodatkowo) specyfikacja towarów jeżeli na fakturze nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych towarów,
- upoważnienie dla agencji celnej do zgłoszenia towarów i reprezentowania firmy przed organem celnym,
- inne dokumenty potrzebne do określenia wartości celnej i do określenia podstawy opodatkowania towarów,
- jeśli wymagane jest ustalenie taryfy celnej – certyfikat producenta zawierający skład chemiczny i surowcowy ,
- inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie przepisów odrębnych lub przepisów szczególnych, np. dokument nadzoru, deklaracja właściwości użytkowych, certyfikat CE,
- pozwolenia, zezwolenia lub inne dokumenty wymagane w związku z wywozem lub przywozem towarów.
Ułatwienia w dokonywaniu procedur celnych
Importerzy i eksporterzy mogą skorzystać z ułatwień w dokonywaniu procedur celnych.
- status upoważnionego przedsiębiorcy – AEO
- pozwolenie na stosowanie procedur uproszczonych
- pozwolenie na stosowanie odpraw scentralizowanych.
Upoważniony Przedsiębiorca (AEO)
Skrót AEO pochodzi od angielskiej nazwy Authorised Economic Operator, oznaczającej upoważnionego przedsiębiorcę – przedsiębiorca zostaje uznany za wiarygodnego, co wiąże się z przyznaniem mu wielu przywilejów przewidzianych w prawie celnym. Należą do nich między innymi:
- mniejsza liczba kontroli dokumentów i kontroli fizycznych
- priorytetowe traktowanie przesyłki w przypadku wytypowania do kontroli
- przeprowadzanie kontroli poza kolejnością
- możliwość wyboru miejsca przeprowadzenia kontroli
- uprzednie powiadomienie o wybraniu przesyłki do kontroli
- szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych i procedur specjalnych, a także wyłączność w stosowaniu niektórych uproszczeń celnych.
Wniosek w sprawie uzyskania statusu AEO złożysz za pośrednictwem platformy PUESC.
Status AEO jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej, co oznacza ułatwienia w postępowaniach przed urzędami celnymi w innych państwach członkowskich UE.
Wartość celna towarów
Wartość celna to inaczej wartość towaru wraz z wszelkimi kosztami dodatkowymi. Oblicza się ją na potrzeby celne, a dzięki niej można wyliczyć należności celno-podatkowe – zgodne z aktualną taryfą oraz przepisami prawnymi. Stosuje się ją do celów wspólnej taryfy celnej, ustalonej w przepisach unijnych. Jest bardzo ważna, ponieważ bezpośrednio wpływa na ustalenie należności przewozowych tych towarów, które importowane są do państw należących do Unii Europejskiej. Oczywiście dla krajów członkowskich UE obowiązuje taka sama taryfa celna i takie same zasady dotyczące importu oraz eksportu towarów.
Wartość celna – jak ją ustalić?
Przepisy dotyczące wartości celnej w krajach Unii Europejskiej, które znajdują się w różnych rozporządzeniach, określają sześć metod ustalania wartości celnej:
Metoda 1 – wartości transakcyjnej
Zasadnicza podstawa wartości celnej towarów, a więc rzeczywista kwota zapłacona albo należna. Jest ona wynikiem swobody zawierania umów handlowych pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej, które mogą dowolnie negocjować między sobą ceny sprzedawanych lub kupowanych towarów.
Metoda 2 – wartości transakcyjnej towarów identycznych
Kiedy wartość celna nie może zostać ustalona metodą wartości transakcyjnej, konieczne jest skorzystanie z innych metod. Pierwszą jest metoda, w której wartość celna ustalana jest w oparciu o wywożone z UE lub przywożone towary w tym samym lub podobnym czasie. Towary identyczne to takie, które powstały w jednym kraju i posiadają takie same parametry, tj. renomę, jakość oraz cechy fizyczne.
Metoda 3 – wartości transakcyjnej towarów podobnych
Metoda podobna do poprzedniej, jednak różni się w niej przedmiot – towary podobne to takie, które powstały w jednym kraju, ale nie mają wszystkich cech wspólnych, a tylko niektóre. Pozwala to jednak pełnić im takie same funkcje i być stosowanymi jako zamienniki – towary podobne posiadają ten sam znak handlowy, są tej samej jakości i posiadają podobne opinie użytkowników.
Metoda 4 – dedukcyjna
Kiedy żadna z powyższych metod nie może zostać zastosowana, wartość celna obliczana jest metodą dedukcyjną, opartą na wartości transakcyjnej towarów podobnych, które zostały wywiezione lub przywiezione w podobnym czasie. Od ceny jednostkowej należy jednak odjąć marżę, koszty transportu oraz należności przewozowe.
Metoda 5 – wartości kalkulowanej
Gdy poprzednie metody nie mogą zostać zastosowane, korzysta się z wartości kalkulowanej, równej kosztom lub wartości materiałów i produkcji, kosztom transportu i ubezpieczenia itp.
Metoda 6 – ostatniej szansy
Ostateczna metoda, która opiera się na danych i środkach dostępnych w Unii Europejskiej.