Brexit – konsekwencje dla transportu

BREXIT,

czyli już za rok Wielkiej Brytanii nie będzie

w Unii Europejskiej

jakie konsekwencje dla branży TSL są z tym związane?

 

Nad tym problemem pochylili się 2 lutego b.r. w Warszawie uczestnicy konferencji zorganizowanej przez ZMPD pod patronatem Ministra Infrastruktury. Jako członek Zrzeszenia Agencja Celna TERMINUS oczywiście brała w tym wydarzeniu aktywny udział a spostrzeżeniami i skalą problemy dzielimy się niniejszym ze swoimi klientami.

Na początek trochę statystyki, otóż:

– każdego dnia na teren Wielkiej Brytanii wjeżdża około 1200 polskich ciężarówek!!!

– przekłada się to na 9 mln ton towarów rocznie!!!

– polscy przedsiębiorcy transportowi zajmują drugą pozycję w przewozach dwustronnych i pierwszą w przewozach z krajów trzecich!!!

Jak widać gołym okiem obawy polskich przewoźników dotyczące ich przyszłości na tym rynku są uzasadnione a brak rzetelnej informacji dodatkowo ten stan niepewności pogłębia. Jesteśmy zgodni ze stanowiskiem Ministerstwa Infrastruktury, że zachowanie podstawowych, uniwersalnych swobód przepływu towarów, osób i usług pomiędzy UE a Wielką Brytanią powinno być bezwarunkowo zagwarantowane w celu utrzymania przewozów na obecnym poziomie. Problemem jak na razie wydaje się wpracowanie umowy o wolnym handlu i porozumienia celnego, które pozwoli na handel przy minimalnych ograniczeniach regulacyjno – prawnych. Rząd brytyjski ma oczywiste prawo samodzielnego wypracowania porozumień z krajami trzecimi, dlatego pomimo wynegocjowanego już okresu przejściowego, który będzie trwał do 2021 roku, należy dobrze przygotowywać się również na czarne scenariusze, w których odprawa nie będzie natychmiastowa, a czas oczekiwania wydłuży się nawet do kilku godzin. Uczestnicy Konferencji zwrócili uwagę na trzy zasadnicze problemy dotyczące transportu samochodowego:

  • dotyczące procedur i kontroli celnych,
  • określające zasady odprawy granicznej i kierowców,
  • dostępu do rynku.

Ze strony polskiego systemu celnego, jako wieloletni jego użytkownik możemy śmiało stwierdzić, że nie mamy obaw o prawidłowość jego funkcjonowania. Jest on na tyle rozbudowany, że śmiało udźwignie dodatkowe wymagania związane z wymianą brytyjską. Spore obawy budzi fakt braku odpowiednich zasobów ludzkich i infrastrukturalnych po stronie brytyjskiej. Urzędy celne będą musiały zatrudnić i przeszkolić nowych funkcjonariuszy celnych oraz postawić nowe obiekty przystosowane do obsługi ruchu towarowego.

Jako Państwa partner bierzemy pod uwagę tak poruszone powyżej kwestie, jak i kwestie na konferencji pominięte czyli ewentualne cła czy wymogi importowe. Nie wiemy jakie będą stosunki handlowe pomiędzy Londynem a Wspólnotą po wejściu w życie BREXITU, to prawda, jednak ze swojej strony przy maksymalnej ostrożności, rekomendujemy przygotowanie i prosimy o nie zmienianie pochopnie planów. Wyspy Brytyjskie to ogromny, atrakcyjny rynek a my w Państwa imieniu monitorujemy sytuację, reagujemy na jej zmiany a niewiadome staramy się wyjaśniać na bieżąco. Liczymy się z przeszkodami formalnymi, podatkami czy ograniczeniami ale swoich klientów opuszczać nie zamierzamy.

 

Aplikacja PROSTE CŁO

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla Państwa prezent!
Aplikacja Proste Cło pozwalająca na zeskanowanie i przesłanie dokumentów do odprawy z każdego miejsca.
Możecie Państwo wykorzystać ją również do własnych potrzeb wysyłając dokumenty na wskazany adres e-mail.

Wysyłaj dokumenty do odprawy z każdego miejsca! Możesz również wysłać je do swojej firmy!
ZUPEŁNIE ZA DARMO!

ZOBACZ WIĘCEJ

Terminus na Gali ZMPD

16/09/2017 mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach 60-lecia ZMPD . Wspaniała impreza do rana. Dziękujemy za doskonałą zabawę. Zaczęliśmy od czerwonego dywanu i ścianki. Potem, występy Sound ‘n’ Grace, Margaret i The Glam Ladies. Imprezę prowadził Maciej Kurzajewski. Jak wiadomo, Terminus nie próżnuje, więc nasza rewelacyjna ekipa rozruszała parkiet i pozostała na nim do końca. Samiutkiego Pozdrawiamy i dziękujemy za możliwość wzięcia udziału !

Promocja TIR EPD

PRZY KOMPLEKSOWYM OTWARCIU KARNETU TIR+NCTS pierwszy kod EPI w systemie EPD GRATIS!

Cena promocyjna to tylko 80 zł lub 20 €

Promocja obowiązuje od 15.05 do końca lipca 2017 i dotyczy wyłącznie przewoźników zrzeszonych w ZMPD.

Usługa wykonywana we wszystkich oddziałach Terminus na terenie kraju

nowaulotka-epd-01

Podpisaliśmy porozumienie z ZMPD

Dnia 06/04/2017 jako pierwsza w kraju agencja celna podpisaliśmy ze Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD) porozumienie dotyczące współpracy w zakresie promowania aplikacji TIR-EPD służącej do wysyłania wyprzedzających elektronicznych zgłoszeń karnetów TIR do organów celnych EU. Read More

Litwa: kary za opóźnione zgłoszenie elektroniczne

Departament TIR ZMPD informuje, że z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie zmiany do litewskiego Kodeksu Administracyjnego.

Zgodnie z art. 217 nowego Kodeksu, przewoźnik zobowiązany będzie do przekazania do litewskiego informatycznego systemu celnego zgłoszenia elektronicznego najpóźniej na 1 godzinę przed przybyciem pojazdu z towarem do litewskiego oddziału celnego. Read More

Zmiana godzin pracy Agencji Celnej w Białymstoku

Szanowni Państwo,

od 01 kwietnia 2016 r nasz oddział w Białymstoku będzie pracował w wydłużonych godzinach pracy.

Od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 : 20.00, sobota i niedziela w godz. 08.00 : 16.00.

Tym samym, wychodzimy na przeciw oczekiwaniom naszych klientów i zapewniamy jeszcze bardziej kompleksową obsługę we wszystkich naszych oddziałach.

otwarte

Magazyn czasowego składowania

Jakie są korzyści korzystania z magazynu czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania pozwala na czasowe składowanie towarów, produktów i przesyłek. Warto jednak zaznaczyć, że towary składowane czasowo w magazynie mogą podlegać jedynie takim czynnościom, które są niezbędne do zapewnienia im przechowywania w niezmienionym stanie, bez jakiejkolwiek zmiany ich wyglądu czy też stanu technicznego.

Agencja Celna Terminus, jako jedyna firma na Podlasiu dysponuje takim magazynem. Jesteśmy pionierem i liderem najnowocześniejszych rozwiązań dla biznesu.

Pozwala to nam na obrót towarem spoza granic Unii Europejskiej składowanym na magazynie. Pośredniczymy też przy transporcie takiego towaru z obszaru krajów trzecich na teren UE.

Skontaktuj się z naszym oddziałem spedycyjnym lub magazynem czasowego składowania celem uzyskania dodatkowych informacji.