Mechanizm CBAM – Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2
Czym jest CBAM?
CBAM to Carbon Border Adjustment Mechanism. W języku polskim używamy zwrotu: Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu zapobieganie przenoszeniu emisji CO2 (carbon leakage) poprzez wprowadzenie opłat na importowane produkty, które wytwarzane są w procesach o wysokiej intensywności emisyjnej CO2. Celem CBAM jest zachowanie konkurencyjności europejskiego przemysłu, jednocześnie promując globalne działania na rzecz klimatu i redukcję emisji gazów cieplarnianych.
PRZYGOTOWALIŚMY PORTAL POŚWIĘCONY CBAM DLA TWOJEJ WYGODY. ZEBRALIŚMY WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE.
Na czym polega raportowanie CBAM?
Raportowanie Carbon Border Adjustment Mechanism polega na obowiązku przedstawienia przez importerów dokładnych danych dotyczących emisji CO2 związanych z produkcją importowanych towarów. Importerzy muszą nabywać i składać certyfikaty CBAM odpowiadające emisjom CO2 powiązanym z ich towarami, co umożliwia dokładną ocenę i dostosowanie cen na granicach UE.
Co obejmuje CBAM?
Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2 obejmuje szereg produktów o wysokiej intensywności emisyjnej, takich jak stal, cement, aluminium, nawozy oraz elektryczność. Mechanizm ten ma na celu równoważenie cen tych produktów importowanych do UE z opłatami, jakie ponosiliby producenci w Unii ze względu na emisje CO2, zapewniając tym samym sprawiedliwą konkurencję.
Sprawozdanie CBAM (Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2) powinno zawierać szczegółowe informacje, które umożliwiają ocenę ilości emisji dwutlenku węgla związanych z produkcją i importem towarów objętych tym mechanizmem. Dokładna zawartość sprawozdania może się różnić w zależności od specyficznych wymogów i przepisów, jednak ogólnie rzecz biorąc, powinno ono obejmować:
Identyfikację Towaru: Pełny opis importowanego towaru, w tym kod taryfowy, który pozwala na jego jednoznaczną identyfikację.
Ilość i Rodzaj Towaru: Dokładne ilości importowanych towarów, które są objęte mechanizmem CBAM, wraz z informacjami na temat ich rodzaju.
Informacje o Emisji CO2:
- Całkowitą ilość emisji CO2 wygenerowaną podczas produkcji i transportu towarów do Unii Europejskiej.
- Informacje o metodologii wykorzystanej do obliczenia emisji, włączając
- w to wszelkie przyjęte założenia i współczynniki emisyjne.
Towary Objęte raportowaniem:
Mechanizm CBAM na początkowych etapach skupia się na towarach o wysokiej intensywności emisyjnej, co oznacza, że są one znaczącymi źródłami emisji dwutlenku węgla. Do towarów obecnie objętych tym mechanizmem należą:
- Cement
- Stal
- Aluminium
- Nawozy
- Elektryczność
Planowane jest stopniowe rozszerzanie zakresu mechanizmu na inne sektory i towary w przyszłości, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność tego mechanizmu w walce ze zmianą klimatu.
Ważne jest, aby importerzy i eksporterzy śledzili aktualizacje i zmiany w zakresie Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach, ponieważ przepisy i wymogi mogą ewoluować. Agencje celne i doradcy ds. handlu międzynarodowego mogą oferować cenne wsparcie w zarządzaniu obowiązkami związanymi ze sprawozdawczością CBAM oraz w optymalizacji procesów importowych w kontekście nowych regulacji.
Kto podlega pod CBAM?
Pod mechanizm CBAM podlegają wszyscy importerzy towarów objętych tym systemem wwożonych do Unii Europejskiej. Obejmuje to zarówno firmy europejskie importujące produkty z krajów trzecich, jak i międzynarodowe przedsiębiorstwa dostarczające swoje towary na rynek UE.
Gdzie należy się zgłosić i zarejestrować odnośnie CBAM?
Rejestracja i zgłaszanie odnośnie Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO2 odbywa się poprzez specjalnie dedykowane platformy i portale, takie jak elektroniczny system PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowości Celnej). Firmy zainteresowane przestrzeganiem wymogów CBAM powinny zarejestrować się w rejestrze przejściowym, aby móc nabywać i składać wymagane certyfikaty.
Jak w powyższym może pomóc agencja celna?
Ułatwiamy proces dostosowania do wymogów CBAM, oferując wsparcie w zakresie:
- Interpretacji przepisów i określenia, jakie produkty podlegają pod CBAM.
- Pomocy w prawidłowym zgłaszaniu i raportowaniu danych emisyjnych.
Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu, jesteśmy nieocenionym wsparciem dla przedsiębiorstw dążących do efektywnego zarządzania obowiązkami wynikającymi z wprowadzenia Mechanizmu Dostosowywania Cen na Granicach z uwzględnieniem Emisji CO. Zapraszamy do współpracy. Wycenimy, wykonamy i zgłosimy za Państwa.
Masz pytania?? Zostaw nam swój numer telefonu – oddzwonimy ! Lub zadzwoń albo napisz do naszych specjalistów bezpośrednio – znajdziesz ich pod tym linkiem z zakładce KONTAKT.