Procedura uproszczona pozwala na upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurami celnymi poprzez odformalizowanie czynności związanych z dokonaniem zgłoszenia celnego. Stosowanie tej procedury stało się już nie tylko przywilejem firm działających w dziedzinie handlu zagranicznego, ale koniecznością, by utrzymać się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Należy pamiętać także, że uproszczony system obejmowania towarów procedurami celnymi jest wiodącym systemem w krajach Unii Europejskiej. Jej realizacja powoduje w praktyce przejęcie przez firmy posiadające status zaufanego importera/eksportera formalności związanych z odprawą celną; zadanie zaś administracji celnej sprowadza się do selektywnej kontroli prawidłowości dokonywanych przed podmioty gospodarcze w sposób uproszczony zgłoszeń celnych.
Odpowiadając więc na oczekiwania firm dążących do podniesienia swojej konkurencyjności Agencja Celna TERMINUS stale rozszerza wachlarz ułatwień dla obrotu towarowego między innymi poprzez umieszczenie w swojej ofercie procedury dokonywania i analizy zgłoszeń celnych przed dostawą towaru oraz dokonywaniem odpraw celnych w procedurach uproszczonych.
Zasadą w obrocie gospodarczym z zagranicą jest:
- zobowiązanie dostarczenia towarów do urzędu celnego,
- obowiązek zgłaszania towarów do określonej procedury celnej lub do przeznaczenia celnego w formie pisemnej na Jednolitym Dokumencie Administracyjnym SAD
W przypadku realizacji procedury uproszczonej tradycyjne zgłoszenie celne zastępuje elektroniczne powiadomienie urzędu celnego o dostarczeniu towarów do miejsca, w którym wykonywane są czynności wynikające ze stosowania procedury uproszczonej. Odnosi się ona do upraszczania czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną, nie dotyczy stosowania samej procedury i jej procesu. Skutkiem ułatwień związanych ze stosowaniem uproszczeń jest przede wszystkim możliwość szybkiego dysponowania towarem.