tygodnik terminusa nagłówek

Tygodnik Terminusa #5

#1 UE przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji o kolejne 6 miesięcy.

21 grudnia 2018 r. Rada UE przedłużyła sankcje wobec konkretnych sektorów gospodarki rosyjskiej. Decyzja zapadła po tym jak na szczycie UE w dniach 13 – 14 grudnia 2018 przywódcy UE zapoznali się ze stanem realizacji porozumień mińskich (umowa międzynarodowa z 2014 roku dotycząca zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie). Głównym powodem był brak postępu w ich wdrażaniu. Decyzję Rada UE przyjęła jednomyślnie i w formie pisemnej. Chodzi o sektor finansowy, energetyczny
i obronny oraz produkty podwójnego zastosowania. Pierwotne sankcje wprowadzono 31/07/2014 roku jako odpowiedź na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie. Przedłużone sankcje to m.in.

– ograniczenie dostępu do unijnych pierwotnych i wtórnych rynków kapitałowych dla 5 głównych rosyjskich instytucji finansowych a także dla 3 głównych rosyjskich firm energetycznych oraz 3 firm przemysłu obronnego

– zakaz importu i eksportu broni

– zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania dla celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w Rosji

– ukierunkowane sankcje indywidualne czyli zakazy wizowe i zamrożenie aktywów (164 osoby, 44 podmioty)

– ograniczenie dostępu Rosji do pewnych strategicznych cennych technologii i usług, które można wykorzystywać do wydobycia i produkcji ropy naftowej,

19 marca 2015 r. Rada Europejska uzależniła zniesienie sankcji od pełnej realizacji porozumień mińskich, termin wyznaczono na 31 grudnia 2015. Ponieważ porozumień tych nie zrealizowano, sankcje pozostają w mocy.

#2 Nowa rzeczywistość zamawiających towary w Azji.

Wspominaliśmy już o tym, że Poczta Polska i Krajowa Administracja Skarbowa połączyły siły i dzięki nowej sortowni paczek w Lublinie kontrolują dużo więcej przesyłek niż do tej pory. Uświadomiło to amatorom tańszych zakupów na azjatyckich portalach, że podatki musi zapłacić każdy a zaoszczędzić pozwoli jedynie szczęście bo każdy towar przywożony spoza UE musi przejść odprawę celną z zastosowaniem odpowiedniej stawki cła i podatku VAT.

System pracy takiej sortowni jak w Lublinie (jest ich na terenie Polski siedem) polega na tym, że wszystkie przesyłki podlegają kontroli wstępnej a po bieżącej analizie ryzyka niektóre z nich kierowane są do kontroli szczegółowej, w tym otwarcia opakowania. Oczywiście funkcjonariusze KAS wyposażeni są w urządzenia do prześwietlania RTG oraz posiadają wyszkolone psy do wykrywania substancji narkotycznych, środków odurzających i tytoniu. Powoduje to, że np. plastikowe słomki do napojów przesyłane do UE z Chin raczej rzadko trafiają w ręce celników ale przesyłka z nowym telefonem już częściej. Sprzedawcom z Azji wydaje się, że niska wartość na kopercie załatwia wszystko, ale nie jest to takie proste.

Opinia, że przesyłki nieprzekraczające 22 EUR nie są opodatkowane a te oznaczone jako prezent mają limit jeszcze wyższy (45 EUR) jest błędna!!! Ustawa o podatku VAT zakłada rzeczywiście limit zwolnienia do 22 EUR, ale nie dotyczy on przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego i nie ma tu znaczenia czy zamawiającym jest osoba fizyczna czy firma. Dalszy sposób postępowania z przesyłką co do której powstało podejrzenie o nierzetelne zadeklarowane dane polega na wezwaniu odbiorcy do przedstawienia dokumentów potwierdzających rzeczywistą wartość towaru. I tu następuje zjawisko jakże specyficzne dla naszej mentalności – w sieci wszyscy chwalą się, że takich dokumentów nie wysyłają a według danych Ministerstwa Finansów 95% przypadków kończy się przedstawieniem innych niż początkowo deklarowane dokumentów w zakresie wartości towarów 😉 Tylko nieliczne sprawy kończą się postępowaniami weryfikacyjnymi w stosunku do których wydawane są decyzje administracyjne.

W praktyce należy pamiętać o tym, że to Poczta Polska, która dostarcza towary np. z Chin zwraca się do odbiorców z prośbą o potwierdzenie wartości zamówienia i to ona pobierze wszelkie opłaty podczas dostarczania towaru.

Dodatkowym kosztem oprócz podatku VAT będzie cło. Zwolnione są z niego przesyłki o wartości do 150 EUR ale ulga ta nie dotyczy alkoholu, wyrobów tytoniowych czy perfum. Stawki cła zależą od rodzaju towaru i oczywiście można to sprawdzić za pomocą przeglądarki taryfowej ISZTAR.

Kończy się już szał świątecznych i noworocznych zakupów, ale zawsze należy pamiętać o wspomnianych zasadach i krytycznie podchodzić do tzw. „okazji” czy „promocji” przy zakupach chociażby w serwisie Aliexpress.

#3 TERMINUS w dobrych humorach kończy rok 2018

Hucznie wkroczyliśmy już w rok 2019 ale ten, który minął pozostanie w naszej pamięci jako kolejny rok wzrostu pozycji i stabilności na rynku usług celnych i spedycyjnych.

Autorami tego niewątpliwego sukcesu są Wszyscy Pracownicy Terminus Group, którym ponownie dziękujemy za zaangażowanie i wiedzę. Z dumą możemy powiedzieć, że w roku 2018 wykonaliśmy prawie 250 000,- usług i podpisaliśmy ponad 350 nowych umów współpracy!!!

Myślimy, że wszyscy nasi klienci mogą nadal przekraczać z nami wszystkie granice a za rok cieszyć się będziemy wspólnie jeszcze lepszymi wynikami.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści