agent celny kontra celnik

Aktualizacja rejestracji na potrzeby walidacji uprawnień wynikających z art. 33a ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2023 roku przy korzystaniu z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług, w komunikatach zgłoszeń celnych będzie wymagane podanie tak zwanego Identyfikatora podatkowego, w skład którego wchodzi kod roli FR7 oraz numer identyfikacyjny VAT podatnika (PL NIP).

Jest to potrzebne aby wskazać podatnika, który korzysta z tego ułatwienia w rozliczaniu podatku VAT. Jeśli dane rejestracyjne podmiotu nie zawierają numeru NIP, należy je zaktualizować. W przeciwnym razie system nie będzie mógł znaleźć zarejestrowanych oświadczeń lub zaświadczeń uprawniających do zastosowania art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług i odrzuci zgłoszenie celne z błędem.

Jeśli tego numeru brakuje, należy zaktualizować dane firmy na formularzu WRP0002 Aktualizacja danych firmy [SZPROT]. Formularz jest dostępny tylko dla osób z uprawnieniem rozszerzonym Aktualizacja danych podmiotu.

Należy też powiązać siebie z firmą i pamiętać, że upoważnienie do aktualizacji danych musi wynikać wprost z oświadczenia lub upoważnienia. W przypadku firm zagranicznych należy załączyć dokumenty rejestrowe.

W szczególnych przypadkach można złożyć wniosek w wersji papierowej, ale to wydłuża czas obsługi. Numer NIP może też być zarejestrowany jako VAT UE, w takim przypadku należy zaktualizować dane firmy w kraju, w którym firma uzyskała numer EORI.

Źródło: Link

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści