biznesmen post it

Czym właściwie jest agencja celna?

Agencja celna to nie Urząd Celny

Bardzo często przez pomyłkę lub zbieżność nazwy agencja celna jest mylona z Urzędem Celnym a agent celny z funkcjonariuszem – celnikiem. Trzeba zawsze pamiętać, że są to dwie odrębne instytucje. Obie znajdują się w tej samej gałęzi gospodarki, która zajmuje się regulowaniem opłat celnych, odprawami i innymi czynnościami związanymi z przemieszczaniem towaru pomiędzy granicami państw na całym świecie.

Agencja celna jest pośrednikiem między przedsiębiorcą a Urzędem Celnym. Agent celny nie jest też celnikiem, choć swoją działalność opiera na Kodeksie Celnym. Zajmuje się pomocą przy wszelkich formalnościach celnych. Coraz częściej agencje ewoluują i zajmują się coraz bardziej kompleksową obsługą. Już nie tylko przygotowanie formalne odpraw celnych, ale także magazynują, zajmują się przeładunkiem, logistyką, spedycją, a na życzenie klienta także międzynarodowym transportem. Oszczędza to czas klientów, ponieważ agencja zajmuje się wszystkimi sprawami, formalnościami, jakie go czekają. Agencja celna wiążę się też z przyśpieszeniem formalności, ponieważ często korzysta z przyśpieszonych bądź uproszczonych procedur odprawy celnej.

Co robi agencja celna?

Dodatkowo Mówiąc o zadaniach, jakie ma agencja celna można wyróżnić:

– przygotowywanie dokumentów potrzebnych do odprawy importowej, eksportowej,

– przygotowanie deklaracji podatków akcyzowych,

– obliczanie kwot należności przywozowych i wywozowych,

– a także najważniejsze, czyli dokonywanie zgłoszeń celnych.

Jak działa agencja celna?

Jednak agencja celna jest tylko reprezentantem importera – to wciąż na nim spoczywa odpowiedzialność za towar oraz konieczność sprawdzenia, czy towary mogą być wwiezione do kraju. Agencje zajmują się zarówno obrotem towarów z krajów Unii, jak i poza nią. W przypadku handlu z unijnymi państwami sprawa jest o wiele prostsza wystarczy deklaracja Intrastat. W przypadku innych państw jak np, importu z Chinami ilość dokumentów i pozwoleń rośnie. Jest to kolejny argument za tym, aby skorzystać z usług agencji celnej – łatwiej jest oddać sprawę w ręce specjalistów.

Dla osób, które sporadycznie sprowadzają towary z zagranicy instytucja agencji celnej może wydawać się niepotrzebna. Jeżeli jednak ilość importowanych towarów rośnie warto znaleźć sobie zaufaną agencję celną. Prawo UE zmienia się szybko a profesjonalny partner pomoże uniknąć niepotrzebnych opłat i pomyłek. Zawsze lepiej jest konsultować międzynarodowe plany z fachowcami, którzy dokładnie orientują się w zawiłościach prawnych a agencja celna występująca w imieniu firmy przed organami celnymi to duża oszczędność czasu i nerwów.

Zobacz więcej: Agencja kontra celnik

Jeżeli szukacie Państwo agencji celnej na granicy z Białorusią to dobrze trafiliście. Agencja Celna Terminus ma swoje biura w Bobrownikach, Kuźnicy, Koroszczynie, Sławatyczach a także w Białej Podlaskiej, Warszawie i Białymstoku (siedziba główna).

Nasza agencja celna jest właśnie dla Ciebie – niemal 20-letnie doświadczenie w branży i szeroki zakres usług pozwala naszym klientom na bezstresowe prowadzenie swojego biznesu a odprawę celną pozostawia w pewnych rękach.

Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić tutaj

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 3.2 / 5. Ilość głosów: 21

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści