aktualności Terminus

Departament Polityki Celnej informuje

Departament Polityki Celnej informuje:
Kierując się dużą popularnością elektronicznej formy zgłoszeń celnych podjęto decyzję o pełnym zautomatyzowaniu obsługi zgłoszeń celnych. Docelowo, już z wykorzystaniem nowych systemów budowanych w ramach Programu e- Cło i po wdrożeniu przedsięwzięcia Single Window, wszystkie dokumenty celne będą obsługiwane tylko elektronicznie, zgodnie z postanowieniami nowego Unijnego Kodeksu Celnego.

W pierwszej kolejności, z dniem 1 maja 2013 r. w praktyce obrotu towarowego pozostaną tylko dwie formy zgłoszenia importowego: elektroniczna albo wyłącznie papierowa. Wyłączona natomiast zostanie możliwość składania mniej powszechnej formy zgłoszenia w postaci niepodpisanego komunikatu elektronicznego przesyłanego do systemu CELINA, popartego papierową wersją takiego zgłoszenia.

Ostateczne zaprzestanie obsługi zgłoszeń niepodpisanych kluczem do bezpiecznej transmisji danych poprzedzi kilkumiesięczny okres przejściowy, który potrwa do końca kwietnia br.

Serdecznie zachęcamy Państwa do niezwłocznego podjęcia działań, które zapewnią możliwość skorzystania z w pełni zautomatyzowanej i „bezpapierowej” obsługi przywozowego zgłoszenia celnego w systemie CELINA.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści