aktualności Terminus

Elektroniczne zgłoszenia celne w przywozie

Komunikat dot. elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych.

Ministerstwo Finansów uprzejmie przypomina, że z dniem 1 maja br. możliwe będą tylko dwie formy zgłoszenia importowego: elektroniczna (podpisany kluczem komunikat zgłoszenia celnego) albo wyłącznie papierowa (dokument SAD).
Począwszy od tego dnia zgłoszenie celne w postaci niepodpisanego kluczem komunikatu elektronicznego zostanie odrzucone przez system CELINA na etapie walidacji systemowej. Dokumentu podpisanego elektronicznie nie da się przekazywać do systemu CELINA na nośnikach danych, np. na dyskietce, pendrive, CD, itp.
Z wyjątkiem procedury awaryjnej, z dniem 1 maja br. nie będzie więc dopuszczalny tryb postępowania polegający na dostarczeniu wersji papierowej zgłoszenia (dokument SAD) wraz z niepodpisanym komunikatem tego zgłoszenia.
Jednocześnie informuje się, że wprowadzane od 1 maja br. nowe zasady składania importowych zgłoszeń celnych nie dotyczą następujących grup dokumentów składanych/rejestrowanych w systemie CELINA:

1) dokumentów, które nie są zgłoszeniami celnymi, tj:
powiadomień przesyłanych w ramach realizacji procedury uproszczonej w miejscu (PWD),
deklaracji skróconych do czasowego składowania (DS),
§ deklaracji potwierdzających wspólnotowy status towarów (T2L),

2) dokumentów, które są pisemnymi zgłoszeniami celnymi, ale podlegającymi wyłącznie rejestracji przez organ celny w systemie CELINA, bez możliwości ich elektronicznej obsługi, tj:
zgłoszenia niekompletne;
§ dokumenty inne niż dokument SAD, np. karnet ATA, dokument odprawa czasowa – dokument dołączany do ustnego zgłoszenia celnego, formularz 302,

3) dokumentów, które stanowią potwierdzenie dokonania zgłoszenia celnego w formie ustnej (DPDZ).

Sporządzono w Departamencie Polityki Celnej MF,
Warszawa, dnia 22.04.2013 r.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści