Tranzyt zboża z Ukrainy
Od wybuchu wojny przeciwko Ukrainie pojawiły się groźby światowego kryzysu głodu związanego z tranzytem zboża z Ukrainy. 31 maja 2022 miał miejsce szczyt UE, gdzie mocno podkreślono, że za kryzys żywnościowy odpowiada Rosja, która nie dość, że blokuje eksport tego surowca to jeszcze niszczy magazyny ze zbożami w Ukrainie.
Obecnie tworzone są korytarze solidarnościowe, które polegają na otwieraniu czy zwiększaniu wolumenu tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę koleją oraz samochodami ciężarowymi do portów.
Procedura tranzytu zboża z Ukrainy
Tranzyt zboża z Ukrainy właściwie nie różni się niczym od innych towarów. Niemniej, w zależności od zastosowanego kodu CN i od przeznaczenia podlegają różnym kontrolom np.
- do celów spożywczych podlegają kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
- jako pasze podlegają kontroli weterynaryjnej
Mając 20 letnie doświadczenie w oprawach celnych, w Terminus bez przeszkód możemy dokonać takich zgłoszeń – zarówno dla drogi kolejowej jak i lądowej. Co więcej możemy również dokonać procedury importu na terenie kraju. Jest to niezwykle istotne, żeby takie deklaracje tranzytowe były wykonywane bezbłędnie i czasowo. Każdy dzień opóźnienia może przyczynić się do globalnego problemu głodu.
W Agencji Celnej Terminus dokonujemy odpraw tranzytowych T1 drogą elektroniczną. Wystarczy wysłać do nas dokumenty na specjalnie przygotowany do tego celu adres e-mail t1@acterminus.pl. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu zapewniamy obsługę takich zgłoszeń w cenach, które są z pewnością niższe niż na samym przejściu granicznym z Ukrainą.
Do przygotowania tranzytu T1 zboża z Ukrainy należy przesłać następujące dokumenty:
- fakturę
- specyfikację
- numery rejestracyjne auta
- informację o oddziale celnym granicznym, przez które auto będzie przekraczało granicę z UE
- kontakt do kierowcy
Jeśli macie Państwo pytania nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji.