tranzyt zboża z Ukrainy

Tranzyt zboża z Ukrainy

Obsługa systemu SENT

Od 21 kwietnia 2023 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz handlu paliwami opałowymi (SENT). Zmiana wprowadza obowiązek zgłaszania do rejestru SENT przewozów zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich, których masa brutto przekracza określone limity i które są produktami rolnymi z podziałem na sektory określone w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013. Obowiązek ten dotyczy wewnątrzwspólnotowych nabyć tych towarów oraz przewozów między innymi państwami członkowskimi UE przez terytorium Polski. Wyjątkiem są przewozy towarów, które rozpoczynają się na terytorium Polski, zgodnie z art. 5 ustawy SENT.
TERMINUS może dokonać takiego zgłoszenia w systemie SENT w imieniu przewoźnika na podstawie upoważnienia.

WIĘCEJ: +48 85 742 46 76

Od wybuchu wojny przeciwko Ukrainie pojawiły się groźby światowego kryzysu głodu związanego z tranzytem zboża z Ukrainy. 31 maja 2022 miał miejsce szczyt UE, gdzie mocno podkreślono, że za kryzys żywnościowy odpowiada Rosja, która nie dość, że blokuje eksport tego surowca to jeszcze niszczy magazyny ze zbożami w Ukrainie.

Obecnie tworzone są korytarze solidarnościowe, które polegają na otwieraniu czy zwiększaniu wolumenu tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę koleją oraz samochodami ciężarowymi do portów.

Procedura tranzytu zboża z Ukrainy

Tranzyt zboża z Ukrainy właściwie nie różni się niczym od innych towarów. Niemniej, w zależności od zastosowanego kodu CN i od przeznaczenia podlegają różnym kontrolom np.

  • do celów spożywczych podlegają kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
  • jako pasze podlegają kontroli weterynaryjnej

Mając 20 letnie doświadczenie w oprawach celnych, w Terminus bez przeszkód możemy dokonać takich zgłoszeń – zarówno dla drogi kolejowej jak i lądowej. Co więcej możemy również dokonać procedury importu na terenie kraju. Jest to niezwykle istotne, żeby takie deklaracje tranzytowe były wykonywane bezbłędnie i czasowo. Każdy dzień opóźnienia może przyczynić się do globalnego problemu głodu.

W Agencji Celnej Terminus dokonujemy odpraw tranzytowych T1 drogą elektroniczną. Wystarczy wysłać do nas dokumenty na specjalnie przygotowany do tego celu adres e-mail t1@acterminus.pl. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu zapewniamy obsługę takich zgłoszeń w cenach, które są z pewnością niższe niż na samym przejściu granicznym z Ukrainą.

Do przygotowania tranzytu T1 zboża z Ukrainy należy przesłać następujące dokumenty:

  • fakturę
  • specyfikację
  • numery rejestracyjne auta
  • informację o oddziale celnym granicznym, przez które auto będzie przekraczało granicę z UE
  • kontakt do kierowcy

Jeśli macie Państwo pytania nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 4.4 / 5. Ilość głosów: 7

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści