towary i produkty cbam

Towary (z załącznika I rozporządzenia 2023/956) i produkty objęte CBAM

Aby stwierdzić, czy importowane produkty podlegają mechanizmowi CBAM, konieczne jest porównanie kodów CN (Combined Nomenclature) tych towarów, które znajdują się w dokumentach celnych, z listą produktów objętych CBAM, zawartą w załączniku I do rozporządzenia 2023/956. Aktualnie obowiązujący przepis zakłada, że lista produktów objętych CBAM pozostanie taka sama zarówno w okresie przejściowym, jak i docelowym.

Warto zwrócić uwagę, że mechanizm CBAM obejmuje również produkty przetworzone z tych towarów, które powstały w wyniku procedury aktywnego uszlachetniania, pod warunkiem, że takie produkty są wprowadzane do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej. CBAM ma także zastosowanie, gdy produkty przetworzone, powstałe w wyniku procedury aktywnego uszlachetniania, są towarem powracającym, o którym mówi artykuł 205 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Natomiast w okresie przejściowym obowiązek sprawozdawczy nie obejmuje produktów przetworzonych, które powstały w wyniku procedury biernego uszlachetniania, o którym mówi artykuł 259 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, oraz towarów, które kwalifikują się jako towary powracające zgodnie z artykułem 203 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Poniżej znajduje się tabela produktów objętych mechanizmem CBAM (zamieszczona w załączniku I do rozporządzenia 2023/956). Dla ułatwienia dodaliśmy praktyczną wyszukiwarkę.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 3 / 5. Ilość głosów: 2

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści