tygodnik terminusa nagłówek

Tygodnik Terminusa #10

W tym tygodniku przygotowaliśmy dla Was następujące tematy:

#1 Ograniczenia importu węgla z Rosji?
#2 Informatyzacja obsługi celnej: E-załączniki
#3 Terminus na Konferencji Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia

#1 Ograniczenia importu węgla z Rosji?

Czy wejście w życie dnia 01/01/2019 r. niektórych przepisów Ustawy z dnia 20 lipca 2018 o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne ograniczy import węgla z Rosji. Od stycznia do lipca 2018 r. import czarnego paliwa do naszego kraju przekroczył 11 mln ton. To o 87 proc. więcej niż w roku 2017. Aż 70 proc. tego surowca pochodziło z Rosji. Import węgla stamtąd był dwa razy wyższy niż przed rokiem. Przedstawiciele Ministerstwa Energii niejednokrotnie zapewniali, że zakaz wwozu niesortowanego surowca pozwoli ograniczyć napływ rosyjskiego węgla.

Ustawa wprowadza zakaz sprzedaży klientom indywidualnym odpadów węglowych, np. mułów czy flotokoncentratów, a także wprowadzania do obrotu węgla niesortowanego.

Ten ostatni to mieszanka surowca różnej jakości i wielkości, od miałów po węgiel gruby. Właśnie w takiej postaci trafia najczęściej z Rosji do Polski. W celu zastosowania zwolnienia z akcyzy transakcja z finalnym nabywcą węglowym powinna być dokumentowana wyłącznie fakturą oraz oświadczeniem o przeznaczeniu tych wyrobów.

Jeżeli oświadczenie wskazywać będzie na przeznaczenie dla gospodarstw domowych, lub małych instalacji, ustawa nałoży na KAS obowiązek kontroli: czy wymagania są spełnione, a w określonych przypadkach pobierane będą próbki do badań laboratoryjnych.

I tu pojawia się problem, bo rozporządzenia wprowadzającego wymagania jakościowe po prostu nie ma. Jeśli importer oświadczy, że nie sprzeda węgla klientom indywidualnym, to będzie mógł sprzedać paliwo do instalacji o mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW lub do pośredników w handlu węglem.

W praktyce istnieje więc ryzyko, że węgiel niesortowany będzie mógł swobodnie wpływać do Polski, a następnie po przesortowaniu trafi do pośrednika, który będzie mógł go sprzedać, komu chce.

Trudno się więc w takiej sytuacji spodziewać zmniejszenia importu węgla z Rosji, przynajmniej do chwili wejścia w życie stosownych rozporządzeń. Wprowadzone zmiany w zakresie dokumentowania zwolnienia od podatku akcyzowego wyrobów węglowych są konsekwencją rezygnacji ustawodawcy ze stosowania papierowych dokumentów dostawy i objęcia systemem EMCS przemieszczania na terenie kraju wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz przemieszczania wyrobów, do których znajduje zastosowanie zerowa stawka akcyzy.

Należy zwrócić uwagę, że zmiany będą dotyczyć setek małych firm zajmujących się taką sprzedażą i po raz kolejny firmy te będą zmuszone do dostosowania swoich procedur i prowadzonej dokumentacji do nowych regulacji. Z pewnością wywoła to sporo chaosu i niepewności w ich działaniu.

Autor Anna Juszczyńska

#2 Informatyzacja obsługi celnej:  E-załączniki

Informatyzacja obsługi celnej nadal postępuje, a jednym z narzędzi to ułatwiających są E-załączniki. Usługa ta pozwala na przekazanie załączników do elektronicznych zgłoszeń również w tej samej formie za pośrednictwem e-mail, lub z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji.

Przed wprowadzeniem instytucji E-załącznika, pomimo możliwości składania elektronicznych zgłoszeń celnych, zgłaszający był zobowiązany dostarczyć do urzędu dokumenty takie jak np. świadectwa fitosanitarne, świadectwa weterynaryjne, koncesje, certyfikaty zgodności – w oryginale tzn. w wersji papierowej.

Możliwość elektronicznego przesyłania załączników dotyczy zarówno dokumentów załączanych do zgłoszenia celnego podczas jego składania, jak i tych, żądanych przez urząd w trakcie weryfikacji zgłoszeń co znacznie ułatwia komunikację z organami KAS.

Oczywiście istnieją jeszcze dokumenty, które obligatoryjnie muszą zostać dostarczone w oryginale, chociażby dokumenty nadzoru, pozwolenie na wywóz AGREX, kartę T5 itp. dokumenty, na których urzędnik fizycznie musi nanieść adnotację lub saldować wykorzystaną ilość.

Jednak postępująca informatyzacja w całej administracji państwowej powoduje, że katalog takich dokumentów systematycznie się zmniejsza. W związku z tym, że owe dokumenty przestają istnieć w formie papierowej a systemy informatyczne poszczególnych organów administracji będą miały do nich dostęp – nie będzie potrzeby ich dostarczania gdziekolwiek.

Dokument w wersji papierowej powoli przechodzi do lamusa a jedyne okienko, do jakiego będziemy musieli się udać w celu załatwienia sprawy urzędowej to właściwe okienko w przeglądarce internetowej.

Autor Karol Przeździecki

#3 Terminus na Konferencji Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia

Konferencje, targi czy spotkania biznesowe to doskonała okazja do tego, żeby zapoznać się z nowinkami, spotkać przedsiębiorców działających w podobnej branży i wymienić się doświadczeniami.
Jest to również niepowtarzalna okazja do tego, żeby zaprezentować swoją działalność, a także skonfrontować się z konkurencją. Nie ważne, z jakiego powodu bierzemy udział w takich eventach – jedno jest pewne – zawsze warto w nich uczestniczyć.

Nasza reprezentacja Terminus w osobach Macieja Przeździeckiego i Ariela Wołejko miała okazję do takich spotkań podczas Konferencji Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia w Białowieży, 25 stycznia 2019 roku.

Panowie pomimo tego, że niestety nie mieli okazji wykazać się podczas prelekcji, jako że były one zarezerwowane dla członków Stowarzyszenia, przeprowadzili sporo rozmów z uczestnikami spotkania, podzielili się wiedzą, spostrzeżeniami i gadżetami firmowymi.

Była to ponadto wspaniała okazja do zdobycia nowej wiedzy. Oczywiście, konferencje to nie szkolenia, które w kompleksowy sposób wprowadzają nas w meandry zagadnień branżowych. Nie oznaczało to jednak, że uczestnictwo Terminus w tym wydarzeniu nie poszerzyło naszych horyzontów. Otrzymaliśmy dawkę nowych pomysłów, inspiracji z obszarów transportu i logistyki.

Networking: Poza możliwością wysłuchania prelekcji zaproszonych goście, konferencja była okazją do spotkania wielu ciekawych osób i nawiązania nowych wartościowych kontaktów. Władze Stowarzyszenia zorganizowały Konferencję w przepięknym Hotelu “Białowieski” w Białowieży. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w części wykładowej oraz uroczystej kolacji, jak i porannym kuligu.

Galeria zdjęć z wydarzenia na stronie spp

Autor Marcin Wołejko

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści