unia europejska

Ułatwienia i uproszczenia celne dla podmiotów gospodarczych – jak korzystamy z dobrodziejstw Unijnego Kodeksu Celnego.

Sentencja wywodząca się z podstawowych zasad prawa rzymskiego „Ignorantia iuris nocet”, zgodnie z którą nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej jest niezmiennie aktualna w każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną.

Wiedza natomiast daje przewagę konkurencyjną, dlatego rozpoczynamy dziś mini-cykl artykułów o ułatwieniach i uproszczeniach celnych, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Nasi klienci korzystają z wybranych, pracownicy natomiast powinni znać wszystkie, więc przypomnienie przyda się wszystkim czytelnikom.

Ułatwienia to w kolejności

  1. Ułatwienie celne AEO
  2. Ułatwienie celne zgłoszenie uproszczone
  3. Ułatwienie celne wpis do rejestru zgłaszającego
  4. Ułatwienie celne odprawa scentralizowana
  5. Stosowanie specjalnego rodzaju zamknięć celnych
  6. Otwarcie TIR / zamknięcie TIR
  7. Otwarcie / zamknięcie tranzytu

Pozwolenie AEO

AEOPozwolenie/Status (a nie jak jeszcze niedawno „świadectwo”) AEO (ang. Authorised Economic Operator) ułatwia funkcjonowanie firmy na rynku usług celnych i daje wiele dodatkowych możliwości.

Uzyskując pozwolenie AEO, przedsiębiorca może uzyskać również status

upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń celnych (AEOC);

upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony (AEOS);

upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń oraz bezpieczeństwa i ochrony (AEOF).

Korzyści wynikające z AEO

Dzięki pozwoleniu AEO, które wydawane jest na czas nieokreślony, upoważnionym przedsiębiorcom przysługują takie korzyści jak:

  • mniejsza liczba kontroli dokumentów i kontroli fizycznych;
  • priorytetowe traktowanie przesyłki w przypadku wytypowania do kontroli (przeprowadzenie kontroli poza kolejnością);
  • wybór miejsca przeprowadzenia kontroli;
  • uprzednie powiadomienie o wybraniu przesyłki do kontroli;
  • szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych oraz wyłączność na stosowanie niektórych uproszczeń celnych;
  • ułatwienia w procesie ubiegania się o status zarejestrowanego nadawcy czy odbiorcy (akcyza).

I co najważniejsze-status AEO jest uznawany w całej UE oraz w krajach partnerskich, z którymi Unia Europejska podpisała odpowiednią umowę.

Jak ubiegać się o AEO?

Aby ubiegać się o pozwolenie AEO, przedsiębiorca musi spełnić kilka kryteriów: nie może naruszać przepisów prawa celnego i przepisów podatkowych (wyrok za przestępstwo karne związane z działalnością gospodarczą wnioskodawcy automatycznie uniemożliwi uzyskanie pozwolenia); musi wykazać, iż dysponuje wysokim poziomem kontroli swoich operacji oraz przepływu towarów poprzez system zarządzania ewidencją handlową, oraz – w stosownych przypadkach – transportową.

Ponadto konieczne jest udowodnienie przez przedsiębiorcę swojej wypłacalności, jak i spełniania w praktyczny sposób standardów w obszarze kompetencji i kwalifikacji zawodowych, związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Wydanie pozwolenia AEO poprzedzone jest przeprowadzeniem skrupulatnego audytu przez dyrektora izby administracji skarbowej a na wydanie pozwolenia AEO trzeba oczekiwać do 120 dni, gdzie w niektórych wypadkach ten termin może być dodatkowo wydłużony o kolejne 60 dni.

Bez względu na to, czy wnioskodawca będzie spełniał warunki do uzyskania pozwolenia AEO, czy też nie, otrzyma on raport een.ec.europa.eu z audytu. Jeśli przedsiębiorca nie spełnia niektórych wymagań, otrzyma raport z zaleceniami, czyli działaniami naprawczymi i terminem na ich wprowadzenie.

Agencja Celna TERMINUS posiada pozwolenie AEO niezmiennie od 2009 roku i co godne uwagi jest to pierwsze pozwolenie AEO wydane przez ówczesnego Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku. Przez 10 lat różne wiatry, mielizny i skały trzeba było ominąć, aby status AEO utrzymać, ale transparentność i działalność zgodna z przepisami nigdy w naszym przypadku nie była zagrożona. Cóż – statek stojący w porcie jest może i bezpieczny, ale przecież statków nie buduje się po to, aby stały w portach 😉

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści