polaczenia na swiecie

Pierwsze kroki w imporcie, jak ustalić cło.

Zakup i przywóz do Polski wymarzonych towarów z Chin, z Turcji, z Indii czy z Niemiec to zawsze świetny pomysł na biznes i bardzo realna szansa na szybki zwrot zainwestowanych w taki, szeroko rozumiany handel międzynarodowy środków. Zwrot z nadwyżką, rzecz jasna.

Wszystko dlatego, że import to biznesowa stajnia Augiasza – połączenie niezwykłych możliwości inwestycyjnych, szansa na wejście z impetem w niewyczerpany rynek, sposób na znalezienie własnej, dochodowej niszy i na wykształcenie bardzo intratnej specjalizacji. W tych kwestiach nie ma rzeczy niemożliwych, magicznych czy ściśle ograniczonych.

Są za to aspekty trudne i biurokratycznie zawiłe, które jak zresztą w przypadku każdej działalności handlowej, trzeba przyswoić, okiełznać, poznać i pokonać. W innym wypadku to formalności przyswoją, okiełznają i pokonają nasze aspiracje handlowe i nasze możliwości finansowe. Podobno z handlem i z kobietami jest jak z szyframi… jeśli ich nie złamiesz to one złamią ciebie 😉

To, co większość importerów najmocniej zastanawia i najbardziej martwi jest cło. Cło należne za sprowadzane towary, które teoretycznie tylko ustalić można zdalnie, za pomocą systemu ISZTAR (Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej), a którego wysokość w praktyce jest zależna od wielu zmiennych i niepewna, jak nie przymierzając przynależność Polski do UE 😉

Przede wszystkim, mając w planach jakikolwiek import ustalić należy stawkę cła i wartość podatku VAT należnego za produkt, który ma być przedmiotem przywozu. Niestety, wspomniane stawki są bardzo zróżnicowane i wynoszą średnio od kilku do kilkunastu procent. Oficjalnie, konkretne stawki zależne są od kodów danych dóbr (czy grup sprowadzanych do Polski produktów). W praktyce ostateczną stawkę celną ustala odpowiedni organ celny, a dane podane na stronach systemu ISZTAR traktować należy nie jako pewnik, ale jako pomocną w przygotowywaniu kosztorysu importu wskazówkę i podkładkę do ewentualnych, składanych do Izby Celnej próśb dotyczących wydania dokumentu WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa — dokument wydawany bezpłatnie, określający ostatecznie wartość sprowadzanych towarów).

Za tydzień napiszemy więcej o ISZTAR a w przypadku wątpliwości co do wysokości stawek celnych oczywiście zapraszamy do konsultacji prowadzonych we wszystkich oddziałach naszej agencji celnej.

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne wpisy