tygodnik terminusa nagłówek

Nowy Oddział Celny Pocztowy i podatek akcyzowy w praktyce

Nowy Oddział Celny Pocztowy otwarty w Lublinie, zakupy w Chinach mniej opłacalne niż do tej pory.

Poczta Polska poinformowała o otwarciu nowego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, który ma usprawnić obsługę przesyłek w ruchu międzynarodowym. Placówka została otwarta w ramach porozumienia z Krajową Administracją Skarbową i ma usprawnić odprawę celną paczek napływających z Chin tzw. Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Do tej pory sortownia Poczty Polskiej w Lublinie przyjmowała ładunki, które następnie trafiały do sortowni w Warszawie. Dopiero tam miała miejsce obsługa celna. Otwarcie nowego oddziału ma usprawnić proces i zwiększyć liczbę dokładnie sprawdzonych przesyłek. To może mieć duże znaczenie dla osób, które dokonują zakupów w Chinach i nie odprowadzają od takiego zakupu należnego podatku VAT, obowiązkiem Poczty Polskiej będzie bowiem pobór opłat nałożonych przez Krajową Administrację Skarbową. Co ważne, od teraz uniknięcie tego typu płatności będzie dużo trudniejsze niż wcześniej. Ministerstwo Finansów jasno stwierdziło, że powoływanie się na zwolnienie z podatku towarów o wartości do 22 euro jest błędem, bo nie dotyczy produktów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. Nie ma znaczenia, czy produkt nabyła firma, czy osoba fizyczna. Nie uchroni klienta też oznaczenie paczki jako prezentu, który podnosi wspomniany limit do 45 euro. Tutaj też będziemy musieli zapłacić VAT właśnie ze względu na samo zamówienie wysyłkowe. Sprawdzonych ma tam być dziennie około 100 tysięcy przesyłek. Jeśli częstotliwość nakładania podatku na paczki zauważalnie wzrośnie, to można śmiało sądzić, że Polacy będą rezygnować z zakupów w Chinach.

Kto rozdaje karty w polskim sporcie.

Miesięcznik Forbes opublikował ranking Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie. Na szczycie znalazł się Zbigniew Boniek, który od sześciu lat skutecznie reformuje Polski Związek Piłki Nożnej i skutecznie odpiera ataki przeciwników. To właśnie Zbigniew Boniek jest w tej chwili najsilniejszą i najbardziej wyrazistą postacią w polskiej piłce i najbardziej wpływowym człowiekiem w całym krajowym sporcie. Kto jeszcze?

  1. Zbigniew Boniek, prezes PZPN
  2. Robert Lewandowski, piłkarz Bayernu Monachium
  3. Adam Małysz, dyrektor – koordynator ds., skoków i kombinacji norweskiej w PZN
  4. Kamil Stoch, skoczek narciarski
  5. Czesław Lang, organizator Tour de Pologne
  6. Witold Bańka, minister sportu i turystyki
  7. Marcin Gortat, koszykarz Los Angeles Clippers
  8. Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego
  9. Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
  10. Adam Nawałka, były trener piłkarskiej reprezentacji Polski

Podatek akcyzowy w praktyce.

W ubiegłym tygodniu uczestniczyliśmy w szkoleniu z zakresu podatku akcyzowego. Jest to jedno z trudniejszych zagadnień z którymi spotykamy się w naszej pracy. Podatek akcyzowy bowiem w przeciwieństwie np. do podatku VAT nie ma charakteru powszechnego i dotyczy tylko niektórych wyrobów. Niewielu agentów celnych zna zasady rozliczania tego podatku i szczególne procedury jego poboru. Do czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą zalicza się między innymi: produkcję wyrobów akcyzowych, import, eksport, nabycie wewnątrzwspólnotowe czy ubytki tych towarów. Z podatkiem akcyzowym wiąże się szereg ryzyk, czy możliwości powstania zaległości podatkowych. Jest to dla nas temat ważny i aktualny ponieważ TERMINUS ma w planach otwarcie składu podatkowego dla wyrobów akcyzowych. Efektem szkolenia jest nasz wewnętrzny skrypt przybliżający temat podatku akcyzowego, jeśli ktoś byłby zainteresowany pogłębieniem tematu zapraszam do kontaktu z Anią Juszczyńską. 

Podobał Ci się ten artykuł?

Kliknij gwiazdki, żeby go ocenić.

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Brak głosów - bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Podobne treści